A mai világban sokszor úgy gondoljuk, - vagy is igaziból azt látjuk, vagy tanuljuk meg, - hogy aki nyitott, közlékeny és laza, az az extrovertált, csak az tud igazán érvényesülni. De legyünk őszinték, a világ lakosságának nagyobb százaléka introvertált.
Így el kell kezdenünk vele foglalkozni, magunkban ezt felismerni és merni vállalni, hogy éljünk és eszerint érjük el sikereinket, hogy végre ne kelljen meghazudtolnia senkinek sem magát.
Így el kell kezdenünk vele foglalkozni, magunkban ezt felismerni és merni vállalni, hogy éljünk és eszerint érjük el sikereinket, hogy végre ne kelljen meghazudtolnia senkinek sem magát.
Erre a megoldást - én a saját életemben - Sylvia Löhken könyvében találtam meg! Részletesen leírja, hogy pontosan mi is a különbség az extrók és az intók között, hogy mik az erősségek és gyengeségek, hogy milyen ritmusban érdemes élni az életüket, az az a lét minden területén végig kalauzolja az olvasót.
Az introvertáltság nem félénkséget vagy túlérzékenységet jelen
A különbséget az energiatermelés szempontjából tudjuk a legjobban megérteni.
az extrovertált ember úgy termel energiát, mint a szélkerék - egyrészt külső impulzusokra van hozzá szüksége, másrészt neki magának is tevékenyen részt kell vennie a folyamatban és dinamikusan "forognia" kell. Egy introvertált személy ellenben olyan, mint egy akkumulátor: "külső szél" nélkül, nyugalmi állapotban töltődik fel, ebben a szakaszban lehetőség szerint lemond az aktivitásról.[...] több időre van szüksége, hogy visszanyerje az energiáját.
Ezért kell tudnunk, nem erősebb és gyengébb oldalról van szó, hanem egy skála két végpontjáról, ahol minden ember lehelyezkedik valahol. Nincs 100 %-ig extró vagy intró, hanem csak erősebben egyik vagy erősebben másik.
Szerintem nagyon fontos, hogy megismerjük az introvertáltság előnyös oldalát.
Amelyeket Sylvia részletesen le is ír könyvében:
- Óvatosság
- Mélység
- Koncentráció
- Odafigyelés
- Nyugalom
- Analitikus gondolkodás
- Függetlenség
- Kitartás
- Írás (beszéd helyett)
- Empátia
Nagyon tetszett, hogy kitér mind a magánélet, mind a munka terén ezen erősségek kihasználási lehetőségeire.
Néhány közismert introvertált személyiséget is felsorol:
Woody Allen (szinész)
Warren Buffet (vállalkozó)
Bob Dylan (zenész)
Bill Gates (a Microsoft alapítója)
Sir Alfred Hitchcock (rendező)
Immanuel Kant ( a felvilágosodás kori filozófus)
Avril Lavigne (énekes)
Angela Merkel (Németország kancellárja)
Claudia Schiffer (modell)
Mark Zuckerberg (a Facebook alapítója)
Tehát sok nagy ember van példaként előttünk, valamint ahogy látjuk nem csak tipikusan "intróknak szánt" szakmákban és hivatásokban tevékenykednek.
Akár rád illik akár nem, mindenképpen érdemes megismerni ez a típust. Ha pedig introvertált vagy, fel a fejjel, olvasd el a könyvet és élj kiteljesedett életet.
Mindenkinek ajánlom a könyvet!
Doxa
Doxa
Kiadó: Libri, 2012.
Megrendelhető: A Libri webshopján.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése