2019. május 16., csütörtök

# interjú

Ismerkedjetek meg egy kicsit az új tagokkal is: Enikő

Folytatódik havi rendszeres sorozatunk, melyben egy-egy új tagunkkal ismerkedhettek meg interjú formájában. Olvashattatok már Regiről, Doxáról, Ágicáról és Kovács Gabrielláról. Most pedig Enikőről.


2018 decemberében csatlakoztál a Könyvfalók közé. Miért jelentkeztél a tagtoborzó felhívásunkra?
Mindig is gondolkoztam azon, hogy ki kellene próbálni magamat valami újban és ez a lehetőség tökéletesnek tűnt. Persze, elsősorban azért megfelelő, mert a könyvek a főszereplők és imádok könyveket olvasni, valamint érdekel az irodalom is.

Mi lenne az az 5 dolog, amit elárulnál magadról, amit még a blog olvasói nem tudhatnak rólad?
Ilyenekben sosem voltam jó, nem tartom magam valami érdekesnek, de megpróbálom a lehetetlent.
- Szeretem a borzalmas, pocsék, már-már értékelhetetlen dolgokat. Direkt nem neveztem meg, hogy mire gondolok, mert eléggé nagy a paletta. Ez a tipikus annyira szar, hogy már jó. Néha szánt szándékkal keresem már őket.
- Szabadidőmben az olvasás mellett élek-halok a játékokért. Sajnos legtöbbször gameplay-eken csorgatom a nyálamat, mert a gépem nem nagyon bírja a mai játékot többségét.
- Gépész-informatikus vagyok, és jelenleg műszaki rajzolóként dolgozok. Mondhatni félreválasztottam tizennégy-tizenötéves koromban, viszont igyekszem megtalálni az igazi helyemet a munka világában.
- Kamaszkoromban "otaku" voltam, magyarra fordítva: zabáltam az animéket és mangákat, volt egy Mondo magazin gyűjteményem is. Ezt a korszakot régen kinőttem, viszont nem bánom, hogy ezáltal kissé elmélyedtem a japán szubkultúrába és a nyelvben (alap kérdéseket és válaszokat tanultam meg, satöbbi).
- Szeretek mai napig szerepjátékozni. Itt leginkább a netes szerepjátékra gondolok. Jó volt egy adott világban megkreálni a karaktereimet és átélni az ő történetüket. Nagyon sok emberrel találtam meg így a közös hullámhosszot és mai napig van barátnőm, akivel beszélgetek, akár írkálunk egymásnak, hódolva ezzel az RPG iránti szeretetünknek.
- Nehezen ismerkedem, talán kissé kórosan is introvertált vagyok, de ennek köszönhetően szeretek olvasni és tartozom bele a geek kultúrába.

Mióta vagy könyvmoly? Van konkrétan olyan könyv, ami megadta a lökést ahhoz, hogy könyvimádó legyél?
A középiskolás irodalom tanárom adta meg a kezdő löketet, mert nagyon jól tudott magyarázni és élvezet volt az óráira bejárni. Emiatt elsősorban verses köteteket kezdtem el olvastam, illetve a legfelhypoltabb könyveket, például: Éhezők viadala, Szürke Ötven Árnyalata, Twilight, ésatöbbi.

Szeretted a kötelező olvasmányokat? Volt kedvenced vagy épp olyan, amit rettentően utáltál?
Igazából majdnem mindegyik kötelezőt utáltam. Utólag kezdtem el őket olvasni és végül élvezni az olvasásukat. Örök favorit nálam Madách - Az ember tragédiája, illetve Puskin - Anyegin. Amit mai napig ki nem állhatok az az Egri csillagok és A kőszívű ember fiai.

Ha nem titok elárulom, hogy a bemutatkozó e-mailedben azt írtad, szeretnél komolyabban is foglalkozni az írással. Elárulod, hogy milyen terveid vannak ilyen téren?
Nagy terveim vannak vele, hiszen szeretnék egyszer ebből megélni és valamilyen szinten nekem ez egyfajta terápia is. Bár így eléggé öncélúnak hangzik, de ott van emögött az is, hogy olyan morális, társadalmi, globális problémakat feszegessek, amik mindennaposak. Az én célom nem feltétlen az, hogy az emberek kikapcsolják az agyukat, hanem ellenkezőleg, azt akarom, hogy gondolkozzanakgondolkozzanak...! De egyelőre inkább fejlődni szeretnék mindenféle téren (legfőképpen stilisztikai szempontból), hogyha odajutok, akkor a legjobb tudásom szerint írjak.

A környezetedben vannak más könyvimádók is?
Igen, szerencsére egy van. A legjobb barátommal mindig kiruccanunk valahova és átbeszéljük az aktuális könyvet, amit olvasunk. A végén általában oda lyukadunk ki, hogy minden másról beszélünk csak a könyv alapcselekményéről nem. Valahogy mindig elvesztünk az apró erkölcsi és pszichológiai részletekben, ha úgy adódott.

Van olyan műfaj, ami közelebb áll a szívedhez, mint a többi? És olyan, amit annyira nem szeretsz?
Természetesen van. A szépirodalom áll egyelőre legközelebb hozzám, mert sokkalta mélyebb, mögöttesebb tartalommal bír, mint mondjuk a mai kortárs irodalom. Van két műfaj, amihez ambivalens kapcsolat fűz és ez az erotika és a romantika. Kevés a gyönyszem, de ha rábukkanok egy igazán jóra, az tényleg feltölt lélekben. Ami pedig kifejezetten távol állt tőlem az az NA és a YA. Mindig szkeptikusan fogok ilyen könyveket a kezembe, mert nemrégen kamasz voltam én magam is, és mégis olyan érzésem volt némelyik olvasása közben, mintha az író nem lett volna fiatal vagy nem találkozott volna fiatalokkal.
(Nem, nem attól lesz fiatalos és trendi egy könyv, mert van benne hashtag, Instagram, Youtube és Facebook.)

Van esetleg kedvenc kiadód? Vagy ha nem is kedvenc, de mégis tőlük többet olvasol, mint másoktól?
Vegyesen olvasgatok, innen is és onnan is. Ha néhányat említeni kell, akkor Európa Kiadó, Agave, Jelenkor Kiadó és Álomgyár.

Mit olvasol jelenleg és eddig hogy tetszik?
Eléggé szaggatottan, de a Mademoiselle szenvedélyét, ami színtiszta pornográfia és emiatt nehéz az emésztése a számomra. Hogy tetszik? Nos, olykor nevetek rajta kínomban, viszont vannak részek, amik romantikusak és azért megérintik az olvasót. 1929-es levelekről van szó, szóval nem hiszem, hogy bármelyik fél gondolt volna olyan eshetőségre, hogy kiadják könyvként a leveleiket.

2018-ban kb. mennyi könyvet olvastál el? Melyik volt a leghosszabb és a legrövidebb olvasmányod?
A 2018-as évben sok minden összejött, így nem igazán olvastam. Legrövidebb Bridget Jones naplója, valamint leghosszabb a Bűn és bűnhődés. Nosztalgia sosem árt!

Mi az eddigi kedvenc könyved címe? És melyik az, amit leginkább nem kedveltél?
Végre sikerült befejeznem a Patrick Melrose-t, így az áll az első helyen jelenleg, mert még a hatása alatt vagyok. Amit mai napig nem kedvelem az az Ötven árnyalata trilógia. Ez sosem fog változni.

Ha egy szóval kellene jellemezned magadat, akkor milyen olvasó vagy? 
Szezonális és válogatós olvasónak gondolom magam. Néha van időm és simán elolvasok egy nap egy könyvet és már veszem is elő a következőt, viszont van olyan, hogy egy-két, akár több hónap is kiesik. Válogatós alatt pedig azt értem, hogy egy könyvnek vagy nagyon rossznak kell lennie vagy nagyon jónak, hogy elolvassam. Az valamiért nagyobb csalódás a számomra, ha semmiféle érzelmet nem váltott ki belőlem a mű.

Mikor jut időd az olvasásra? 
Mivel bejárós vagyok és dolgozom, ezért az út során szoktam olvasgatni. Van bő negyven percem, hogy elmerüljek benne.

És akkor most jöjjön a blogolás. Tudtommal jelenleg nincs saját blogod. Gondolkodtál már azon, hogy belevágj egybe?
Igen, gondolkodtam, de őszintén szólva fogalmam sem volt és mai napig nincs, hogy miként vágjak bele. Manapság annyi féle blog van és nagy a konkurencia. Az más tészta, hogy mi mennyire színvonalas.

Miért jó csapatban blogolni? 
Jelenleg a háttérben vagyok megbújva és csak figyelem az eseményeket, viszont jó beszélgetni a tagokkal, és szeretek más szemszöget is megérteni ezáltal. Az sem legutolsó, hogy kezdőként sokat tudtam/tudok tanulni, hogy követem a tagok bejegyzéseit.

Mi a véleményed a hazai könyvesblog "társadalomról"? Régebben is olvastál rendszeresen könyvesblogokat? Van esetleg kedvenced?
Szerintem a mostani könyves bloggerek többsége elfogult és élve egy YouTube celeb szavaival: "Valakiről vagy jót vagy semmit!" - érzetem van. Leginkább ezt az elfogultságot magyar írókkal szemben érzem.
És igen, régebben is olvastam bloggereket. Kedvencem, viszont különösebben nincs.

Mi a célod a blogolással? Mik a hosszútávú terveid? 
A blogolást hobbiként szeretném űzni és ezzel kapcsolatosan hosszútávú tervem nincs. Egyelőre annak is örülnék, ha tudnék rendszeresen posztolni. Remélhetőleg ezt is sikerül majd valahogy kiviteleznem.

Mi volt az eddigi legpozitívabb visszajelzés a bejegyzéseiddel kapcsolatban? 
Erről egyelőre nem tudok nyilatkozni, mert sajnos nem sok bejegyzést tettem közé.

Mikor szoktál bejegyzéseket írni és hogyan képzeljünk el közben? Körbebástyázod magadat könyvekkel, jegyzetlapokkal vagy csak írsz, ami épp jön? 
Általában ha van időm, nekiállok írni. Lehetek akár otthon az asztálnál vagy éppen a vonaton utazom. Jegyzetet viszont szoktam mindezek előtt írni, hogy a főbb pontokat felírjam magamnak. Vázlat nélkül jócskán nehezebb lenne a dolgom.

Ha van kérdésetek Enikőhöz, tegyétek fel bátran!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Follow Us @soratemplates