2010. április 29., csütörtök

Lynn Barber: Egy lányról

8:18 0 Hozzászólás

Még mielőtt bárki belekezd a könyvbe, egy fontos tudnivaló: ez a mű nem egyenlő Nick Hornby azonos című filmjével! Pontosabban Nick Hornby a könyv második fejezetét (amely az egész könyvből csupán 25 oldal!) dolgozta fel és vitte filmre. A könyv sokkal részletesebb, egy egész életutat kísér végig. (Szóval a netes ajánlók + a könyv hátoldalán lévő összegzés kissé megtévesztő.)

A könyv Lynn Barber életrajzi elemekből merített műve. A sikeres újságíró, aki 1944-ben született, az első fejezetben gyermekkorát meséli el. A második fejezet, amelyet már említettem, szintén az „Egy lányról” címet viseli, és ez szól arról, amikor is 16 évesen a nála idősebb férfival, Simonnal megismerkedik. Aki aztán bevezeti őt egy gazdag álomvilágba – persze a végén nagyot kell csalódnia. A szüleit ebben a szituációban különben én sem értettem! Ők tényleg Simon karjaiba taszították a még kiskorú egyetlen gyermeküket! (Engem a szüleim biztos nem engedtek volna el ilyen fiatalon, hogy egy férfival utazgassak a nagyvilágban, na mindegy. Lynn Barbernek nem is volt felhőtlen a kapcsolata a szüleivel.)

A történet a nagy csalódás után is folytatódik, az oxfordi egyetemi évek jönnek sok bulival és sok pasival. Majd férjével, Daviddel való megismerkedését írja le, majd újságírói pályájáról olvashatunk, többek közt a Penthouse-nál.

A karrierjéről elég részletesen ír, ami végül is nem baj, mert érdekes volt bepillantást nyerni a különböző szerkesztőségek életébe (főleg nekem, félig-meddig „szakmabélinek”). Azt viszont kissé hiányoltam, hogy gyermekeiről, családjáról szinte alig esik szó! Megszülettek a lányai, ezt megemlíti, aztán ennyi. Mondjuk az utolsó fejezet egy az egyben a férjéről (és annak betegségéről) szól, de akkor is írhatott volna picit többet a családi életéről.

Érdekes, olvasmányos regény különben.
A befejezése pedig igencsak elgondolkodtató. (Az angol címe ugye „An Education”). Ahogy Lynn Barber „vén fejjelleszűri a tanulságot:
...máig mély meggyőződésem, hogy egy embert lehetetlenség tökéletesen kiismerni – a Simontól sok-sok évvel ezelőtt kapott lecke is erre tanított.”

Aki meg magára a filmre kíváncsi, utánanézhet többek közt a port.hu oldalon, ahol az ajánlót is meg lehet tekinteni – klikk ide.

2010. április 28., szerda

Anna Godbersen: Luxe girl- Pletykák

19:19 0 Hozzászólás
"Henry nem szeret stop.
Még mindig Penelope-ba szerelmes stop.
Nagyon önző voltam stop.
A házvezetőnő elment top.
Nincs semmi pénzünk stop.
Anya beteg, nem kel fel az ágyból stop.
Mit csináljak? stop
Kérlek, segíts stop!
D."


Mikor először láttam a Luxe girl 4 kötetének borítóját, meg mertem volna esküdni, hogy 4 fiatal lány életét fogja bemutatni egy-egy könyv és nem folytatásos regény lesz.

Az első részben Elizabeth volt a főszereplő, de ugyanúgy mellette bepillantást nyerhettünk mások életébe is.
A második rész inkább Elizabeth húgáról és Henryhez főződő szerelméről szól, de olvashatunk Lina felemelkedéséről és Penelope ármánykodásáról. És persze Elizabeth története is folytatódik. ;o)
Aztán a könyv vége elég szomorúra sikeredett. :o( Nagyon kíváncsi vagyok, hogyan is fog ezek után folytatódni a történet, hisz Elizabeth és Diana élete is gyökerestül felfordul ebben a részben.

Nagyon magával ragadó sorozat.
Emlékszem, mielőtt olvastam volna az első részt, azt hittem, hogy a jelenben fog játszódni, de nagyon örültem annak mikor kiderült, hogy 1890-es évek végén Manhattan-ben.
Túl nagy különbség nem lehet az akkori felső tízezer és a mostaniak élete között. Tán, azóta nem olyan merev társadalmi elvárások szerint élnek, de a szerelem, az ármánykodás, a cselszövések, a képmutatások ugyanazok. A felemelkedés és a bukás ugyanúgy benne van a pakliban ;o)

"Elizabeth Holland végzetes balesete óta New York befolyásos üzletemberei, gazdag előkelőségei és szívtiprói mind a gyönyörű és hiú Diana körül forgolódnak, aki a Holland család utolsó reménysége a teljes anyagi csőd és megalázó bukás elkerülésére. A nőcsábász Henry, a törtető Lina és a szédítés királynője Penelope Hayes újra összekerül, és ki-ki nekilát, hogy megfejtse Elizabeth hátrahagyott titkait. A régi barátokból esküdt ellenség válik, és aki érvényesülni akar ebben a kegyetlen világban, annak ismernie kell a szabályt: a származás és a vagyon sokat ér, de a pletyka a legértékállóbb valuta. A fényűzés világában öt fiatal veszélyes életet él. Az ártatlanság kora számukra korántsem ártatlan."


A könyv Rumors c.-mel 2008-ban jelent meg, itthon 2009-ben.

Nixy itt már szintén írt róla.

2010. április 26., hétfő

Christopher Moore: A leghülyébb angyal

13:20 0 Hozzászólás
"- Pár napja összefutottam egy emberrel, vagyis akit én embernek hittem, pedig egy elpusztíthatatlan kibernetikus robot. Jó nyolcvannal ütöttem el a Volvómmal, és még csak meg se érezte.
- A Terminátor? - kérdezte Mavis Sand."


Kész vagyok! Hihetetlen nagy hülyeség a könyv, de mégis nagyon-nagyon jó. Olyan, mint valami félresikerült karácsonyi történet egy kis zombis beütéssel, mindezt őrült stílusban.

Mikor képet kerestem még a a könyv olvasása előtt az íróról, és megláttam ezt a képet, már akkor mosolyra húzódott a szám. :o)
A könyv olyan, mint amilyennek Christopher Moore tűnik nekem a képen.
Kicsit dilis, őrült, de humoros, szórakoztató.
Kikapcsol pár órára, bár néha egy kicsit elveszítettem a fonalat az olvasása közben, 100%-osan nem tudott lefoglalni.
De nagyon kíváncsi vagyok más regényére is.

A történet úgy kezdődik, hogy egy 7 éves kisfiú látja, amint megölik a Télapót, ezért azt kívánja, hogy bárcsak feltámadna a nagyszakállú.
És ekkor jön egy angyal, hogy teljesítse a kívánságot, egy kicsit félresikerült módon. ;o) A holtak feltámadnak és .... ;o)
A szereplők humorosak, kicsit őrültek, szórakoztatóak, néhol szexuálisan túlfűtöttek.
Az egész olyan, mintha egy fazékba egy kicsit dobunk ebből is, meg abból is, jól összekeverjük, és az eredmény egy kotyvalék, de mégis jó. :o)

"Télapó halott. És ha ő meghalt, akkor a karácsonynak is annyi. Vagy mégsem?

"Mennyei Atyánk. Josh Barker vagyok, a Worchester Street 671. sz. alatt lakom, Pine Cove-ban, Kaliforniában, irányítószám: 93754. Ma este láttam Télapót, ami klassz, és köszönöm is, de aztán egyből megölték egy ásóval, szóval attól félek, hogy idén nem lesz karácsony, pedig jó voltam, amit látsz is majd, ha megnézed Télapó listáját, szóval, ha nem nagy gond, életre keltenéd Télapót és rendbe hoznád a karácsonyt?"

Micsoda szerencse, hogy épp a helyszínen tartózkodik Raziel, a Biff evangéliumából is ismert angyal, hogy teljesítse a rábízott karácsonyi küldetést. Képességeihez mérten hozzá is kezd az ünnepi csoda végrehajtásához, de hát nem véletlenül tartják Razielt a Mennyek leghülyébb angyalának.

Ami ebben az évben boldog karácsony helyett az álmos kaliforniai kisvárosra vár, azt Raziel biztosan nem fogja a legjobban sikerült csodái között számon tartani."



Christopher Moore 1957-ben született.
Első regénye, Ördögöd van! c.-mel 1992-ben jelent meg.
The Stupidest Angel: A Heartwarming Tale of Christmas Terror c.-mel 2005-ben jelent meg a könyv. Magyarul 2006-ban.

2010. április 24., szombat

Fejős Éva: Bangkok, tranzit

21:31 1 Hozzászólás

Annyit hallottam/olvastam már Fejős Éva könyveiről, hogy most már muszáj volt nekem is beszereznem (pontosabban kölcsönkérnem) az egyiket.
Fejős Évát természetesen én is a Nők Lapjából ismerem, így reméltem, nem fogok csalódni a regényben.

Összességében nem is csalódtam. Kedves, könnyed kis olvasmány. Az elején több szálon fut, ugyanis több szereplő sorsát, pontosabban útkeresését kísérhetjük figyelemmel, akik mind Bangkokba érkeznek – felejteni, újrakezdeni, keresni valakit vagy csupán kikapcsolódni.
A szálak természetesen a végére összefutnak, már a regény közben lehet sejteni, ki kivel kapcsolódik majd össze, de azért vannak nem várt esmények is - na meg persze szerelem, szex, veszteség, fájdalom és múltbéli események kísértése.

Hogy egy kicsit kötekedjek is: egyes részek/életutak túl részletesen vannak kifejtve (ld. Helen múltja), egyes események meg épphogy megemlítve, talán ez a regény egyetlen „hibája”. (És Paul betegsége sem igazán világos számomra, olyan hirtelen és furcsán derül ki a végén, hogy most mi is van.)

Ami viszont nagyon tetszett az az, ahogyan Fejős Éva bemutatja ezt a titokzatos keleti világot. Látszik, hogy ismeri az országot, olyan élethűen ír le mindent. Komolyan kedvet kaptam hozzá, hogy Thaiföldre utazzak! :)
Ahogyan Molnár Gabriella, a Nők Lapja főszerkesztője fogalmazta: „Kalandos utazást ajándékozott nekem ez a könyv. Ráadásul olyan luxusban volt részem, mint még soha: a távoli jött hozzám közel, az egzotikus meghitté vált, az idegen ismerőssé. A tájak, a sorsok, az emberek –élhettem kicsi az ő életüket.”

Fejős Éva eddigi regényei: Csajok, Hotel Bali, Eper reggelire. Május végén fog megjelenni: A mexikói c. új könyve. Hivatalos honlapja: www.fejoseva.hu

Erről a könyvről már Niki és Nixyke is írt ebben a blogban.

2010. április 23., péntek

Guillaume Musso: Ott leszel?

20:56 0 Hozzászólás
"- Ne sopánkodjon? Tegye meg!
- Nem!
- Miért nem?
- Mert ha megmentjük Ilenát, vele éled le az életedet.
- Na és?
- Nem születik meg Angie. ...
- Nem baj! Majd lesznek más gyerekeim. ...
- Más gyerekeid? Kit érdekelnek más gyerekek? Nem akarom elveszíteni a lányomat! Nem akarok olyan világot, ahol nem létezik Angie!"


"Ha majd apa leszel, Elliott, megértesz. A gyerekedet nem hagyod el, még akkor sem, ha azzal megmentheted a nő életét, akit szeretsz. ..."


Újabb könyv, ami nagyon-nagyon tetszett.
Nem olyan mélyen felkavaró, elgondolkodtató, mint pl. Az ötödik gyerek, de mégis egy nagyon érdekes téma felé építi fel a történetét, ami magával ragadott, faltam- és faltam a sorait.

Az időutazó felesége volt az első időutazásos történet, amiről olvastam, mélyen belopta az is magát a szívembe.
Ebben a könyvben Elliott az, akinek lehetősége nyílik arra, hogy maximum 10X visszautazzon pár percekre a múltba, megmentve élete nagy szerelmének az életét, miközben ő is halálos beteg már.
Igen, bőgtem a könyv fölött, és nem értettem, hogy bár módjában állna megmenteni a saját életét is, miért nem teszi, miért fogadja el a halálát? (Vagy tán nem is fogadta el?) ;o)

Elliot 60 éves sebész. Egy hálás öreg férfitől 10 pirulát kap, amik bevételével vissza tud utazni a múltba 30 évet, megakadályozva szerelme, Ilena halálát.
Igen ám, de ha megakadályozza, akkor megváltozik a jelene, mi lesz a lányával, aki Ilena halála után 10 évvel született? ...

Nagyon szép történet, egy kicsit elgondolkodtató, tán pityergős is.
Kíváncsi vagyok az író többi regényére is. ;o)

"Kezedben a lehetőség, hogy változtass a múlton! Elliott Cooper, a neves San Franciscó-i sebész harminc éve nem tudja elfelejteni élete szerelmét. A bájos Ilenát baleset érte, de Elliott azóta is önmagát vádolja a haláláért. Aztán egy napon, amikor a Vöröskereszt önkénteseként éppen Kambodzsában dolgozik, különös ajándékot kap egy hálás öregtől: egy fiolát, tele kicsi, sárga pirulákkal, és egy mágikus ígéretet: ha sorra beszedi őket, újra láthatja Ilenát. Elliott élete új értelmet nyer: egy-egy napra visszatérhet a múltba, és találkozhat szerelmével, sőt, egykori énjével, az akkor harmincéves, forrófejű és forróvérű fiatal orvossal. Vajon jóváteheti-e a hibát, amit annak idején elkövetett, megakadályozhatja-e Ilena halálát, újraírhatja-e kettejük közös történetét? Guillaume Musso Franciaország egyik legsikeresebb kortárs írója. Fordulatos, finom humorú és az élet szépségébe vetett hittel teli regényeit huszonnégy nyelvre fordítják. Az Ott leszel? páratlan utazás, amelyet megtéve kicsit máshogy tekintünk saját életünkre is."


Guillaume Musso 1974-ben született Franciaországban.
2004 óta publikál, minden évben eddig megjelent egy regénye, és valamennyi eddig megjelent regényének filmjogát már el is adták.
Sera-tu lá? c.-mel 2006-ban jelent meg a regény, itthon 2010-ben.

2010. április 22., csütörtök

Doris Lessing: Az ötödik gyerek

8:06 2 Hozzászólás
"Harriet azon kapta magát, arra gondol, kíváncsi volna rá, micsoda anya tudna örülni- ennek az idegennek."


Miután befejeztem ezt a könyvet, először nem akartam róla írni.
Kuszák a gondolataim, vádolok, ugyanakkor szinte azonnal védek is. De azért próbálom értelmesen összefoglalni a gondolataimat.

Nem egyszerű olvasmány. Felkavaró, számomra felháborító és fájdalmat éreztem a sorai olvasása közben.
Nem szoktam mások felett pálcát törni, mivel nem jártam a cipőjükben, nincs jogom bíráskodni, elítélni bárkit is egy ilyen szituációban.

Egy gyermekem van, 15 hónapos és hála az égnek egészséges. Így nem tudhatom, hogy milyen egy más gyermek édesanyjának lenni.
Ugyanakkor azt tudom, hogy egy édesanyának teljes szívből, önzetlenül szeretnie kéne a gyermekét, még akkor is, ha más, mint mi. El se tudom képzelni, hogy egy édesanya hogy nézhet félelemmel, szörnyülködve a gyermekére; hogy láthatja őt szörnyszülöttnek; hogy futhat végig az agyán, mikor látja a piroson átrohanni a 2 éves gyerekét, hogy bárcsak elütné egy autó és akkor vége lenne. ... Egy gyermeknek az édesanya szemében tökéletesnek kéne lennie, mert az Ő gyermeke.
Az anyai szeretetnek határtalannak kéne lennie, hegyeket megmozgatónak, legyőzhetetlennek. ...

A 60-as években Angliában David és Harriett megismerkednek, majd össze is házasodnak. Vesznek egy hatalmas házat, ugyanis 6 gyereket terveznek (a későbbiekben már 8-at) David gazdag édesapjának a segítségével (apuka fizeti a hitelt.) Szép sorban érkeznek is a gyerkőcök, 6 év alatt születik 2 fiuk és 2 lányuk.
Bár Harriett fáradt, az édesanyja segítsége nélkül már kiborulna, de boldogok.
Az ünnepekkor az egész család náluk ül össze, minden olyan mint a mesékben.
Aztán Harriett újra várandós lesz, bár az ötödik gyermeket nem tervezték, várni szerettek volna vele.
Ez a terhesség teljesen más, mint a többi. A kisbaba nagyon mozgékony, Harriett szenved, egyre jobban kiborul, kínnak érzi a várandósságot, süt belőle, hogy ezt a gyereket nem akarja, várja a végét, nyugtatókkal bombázza magát, hogy a magzatot lecsillapítsa.

Itt kezdett el emelkedni a szemöldököm. Én úgy gondolom, hogy az anya-gyermek kapcsolat alapjai az anyaméhben kezdődnek el. A kicsi már akkor is érez, hall minket, tudja, hogy várjuk őt, avagy sem. Ugyanúgy éreztetni kell vele a szeretetet, gyengéden kell viselkedni, simogatni, mintha már kint lenne.
Én nem tudom elképzelni, hogy milyen lehet, ha egy magzat annyira aktív, hogy kiborítja a kismamát, nálunk épp fordítva volt, Gyerkőc nagyon nyugodt volt, sokszor úgy kellett noszogatni, hogy érezzem őt, minden rendben.

De Ben fölött már magzati korban kimondja az édesanyja, hogy más, nem tudja őt várni, nem szereti, teher számára.
8 hónapra megszületik a pici. Hatalmas baba, egészséges, de testileg az anya szavaival élve olyan, mint egy kis kobold, manó. Nem találja szépnek, sőt, idegenkedik tőle, tart, fél tőle. És ugyanígy éreznek mások is.
Sokáig az volt bennem, hogy Ben Down-kóros. De nem így van. Számomra eddig teljesen ismeretlen betegsége van, amit atavizmusnak hívnak. Először azt hittem, hogy ez valami kitalált betegség, az írói fantázia szüleménye, de létezik. A lényege annyi, tán kicsit erős példát hozva, mintha a 21. században egy párnak kőkorszaki gyermeke születne. Kőkorszaki ösztönökkel, erővel, külsővel, lelki és agyi fejlettséggel. (Legalábbis nekem így jött le, de a lelki fejlődésre még ki fogok térni.)

Szóval Ben megszületik, nagyon aktív és erős baba. 2 hónaposan már négykézlábon áll, 4 hónaposan feláll.
Tartanak, félnek tőle a családtagok, gonoszságot éreznek benne. Ha a picit leviszik a többiek közé, apránként mindenki kimegy a szobából, senki se szeretgeti őt, sőt egy idő után, mivel a többi gyereket zavarja, úgy döntenek, hogy Ben a szobájában marad egész nap elzárva a testvéreitől.
És akkor itt jönne a lelki fejlődés. Egy így nevelt pici, hogy is lehetne lelkileg egészséges? Ha a szülei is másnak tartják, és úgy is kezelik, nem fordulnak felé szeretettel, akkor szerintem nem is lehet csodálni, hogy a kisfiú elvadul.

A másság egy elég tág fogalom. Ismétlem, hála az égnek egészséges gyermekem van, de szerintem, ha valakiknél beteg baba születik, akkor igen, el kell fogadni, hogy más, figyelembe kell venni, hogy nem biztos, hogy olyan ütemben fog fejlődni, mint mások, de ő akkor is tökéletes. Egy baba, akinek szeretetre, odafigyelésre, törődésre van szüksége.

Nem tudtam sajnálni a házaspárt. Már eleve valahol felelőtlenségnek tartom, hogy annak ellenére, hogy a férj apjának segítsége nélkül nem tudták volna a ház törlesztőrészletét fizetni, bevállaltak ennyi gyermeket. (Itt nem az abortuszra gondolok, hanem a fogamzásgátlása.) Mi lett volna akkor, ha valami történt volna a nagypapával? 5 vagy a tervezett 6-8 gyerekkel az utcára kerültek volna?
Akiket sajnáltam, az Ben volt és a testvérei, akiknek ugyanúgy felborult az életük Ben érkezésével, sérültek a szülők oda nem figyelése miatt (mivel Ben lefoglalta a szülőket). És akkor itt jön az első morális kérdés, amire kitérni nem akarok, mert, mindannyian úgy hozzunk meg ilyen döntéseket, ahogy a szívünk és az agyunk engedi.
Számomra felháborító, hogy bevállaltak 5 gyereket, de Ben érkezésével a többi gyerek kirekesztődött. Persze, megértem, hogy Benre jobban oda kellett figyelni, de könyörgöm, rajta kívül még volt 4 gyerekük! Azért valahogy meg kellett volna oldaniuk még időben, mielőtt a gyerekek elmenekülnek otthonról, hogy rájuk is legyen elég idejük, tudjanak velük is foglalkozni, ha már vállalták őket. A gyermek sose kéri, hogy megszülessen. A szülők felelőssége a fogantatása és a születése is.
Aztán ahogy nőtt Ben, sajnáltam a szülőket is, de valahogy máshogy.
A házaspár eltávolodik egymástól, nem jönnek már a rokonok, a gyerekek menekülnek otthonról. ...

"A fiatal házaspár nagy hévvel veti bele magát a családalapításba. Bár a férj nem keres valami jól, mégis négy gyermeket vállalnak. Az ünnepek idején a rokonok is szívesen látogatják őket, bár nekik is egyre nagyobb terhet jelent a nagycsalád.
Az ötödik gyermek születése azonban gyökeresen megváltoztatja az életüket. A kisfiú testi-lelki sérült, agresszív kitöréseit, gyilkos hajlamát szinte lehetetlen kordában tartani. A házasság kihűlőben, a rokonok is elmaradnak, az orvosok látszólag tehetetlenek. Az anya mégsem tud belenyugodni, hogy a gyermeket intézetbe adja, még akkor sem, ha ez a család teljes felbomlásához vezet is..."

2007-ben Doris Lessing kapta az irodalmi Nobel-díjat.
Az 1919-ben született írónő ezzel szinte minden jelentős irodalmi elismerést magáénak tudhat.
Perzsiában született, évekig élt Dél-Afrikában, majd A fű dalol című első regényével vált világszerte ismertté.
The fift Child
c.-mel 1988-ban jelent meg a könyv, itthon először 1994-ben.
forrás: wikipédia

2010. április 21., szerda

Szepes Mária - Vörös oroszlán

21:46 0 Hozzászólás
Amikor Evodia írt erről a könyvről, akkor tudtam, hogy el kell olvasnom. Persze nem egy ilyen könyvvel találkoztam itt, mégis valahogy ez mindenek elé került. Majd mindez valóságos is lett azáltal, hogy volt olyan kedves, felajánlotta, kölcsönadja szívesen. Véletlenek nincsenek. Ezzel tulajdonképpen kezdetét is vette egy lavina, ami már tüzesedet belül pár éve, azóta, hogy a Mennyei Próféciát elolvastam. Nem is tudom már mennyi idő alatt végeztem vele, de körülbelül dupla annyi időre volt szükségem ahhoz, hogy letisztuljon valamelyest és még íni is tudjak róla.

Egyhosszú bevezetővel indul a regény, majd kezdődik az első könyv:
"A titkos tudományok útjára senki se lépjen rá vakmerősen, 
mert ha egyszer elindult rajta, célhoz kell érnie, különben 
elveszett.
Ezen az úton kételkedni, annyi mint eszelőssé válni,
megállni, annyi, mint elbukni, visszahőkölni annyi, 
mint feneketlen mélységbe zuhanni. 
Te, aki e könyv olvasásába kezdtél , ha végig olvasod
és megérted, uralkodóvá vagy őrültté leszel. Ám tégy 
vele, amit akarsz - se megvetni, se elfelejteni nem fogod. 
Ha tiszta vagy, fákyla lesz előtted, ha erős vagy fegyverré 
válik a kezedben, ha bölcs vagy bölcsebbé leszel. 
Ha azonban romlott vagy, akkor ez a könyv a pokkol tüzévé lesz benned; 
éles tőrként hatol át lelkeden , s lelkiismeretedet a megbánás 
és örök nyugtalanság súlyával terheli meg." 

Őszintén megvallom itt elidőztem egy sort, mondhatni megijedtem. Igen komolyan el kezdtem gondolkodni azon, hogy folytassam e. Vajon melyik kategóriába tartozom? Azok közé akik őrültté válnak, vagy azok közé akik uralkodóvá. Szükség volt arra, hogy átfordítsam; az őrület jelentheti a gondolatok kuszaságát, az uralkodás, pedig az önismeretet. Arról már volt tapasztalatom hogyan hatnak rám a reinkarnációval kapcsolatos leírások, elméletek. Tudtam azt is, hogy több támaszpontra van szükségem ahhoz, hogy ne csak érezzem, hanem értsem is, hogyan történik mindez. Mi zajlik a lelki síkon az emberek között, hogyan befolyásolja a minket körülvevő energia a világot.
Félelmetes volt olvasni hogyan történhet meg a lélek test választása, hogyan élheti meg a sejtből szervezetté alakulást az embrió. Mindezt akkor olvasni, amikor épp bennem is egy pici lény formálódik; várandósságom elején jártam épp. 
Nagyon sok mintha élmény ért az olvasás során.De ja vu. Mintha már olvastam volna, beszélgettem volna valakivel ezekről. Megerősített a megérzéseimben, a világképemet, az emberekről (lelkekről) való gondolataimat. Számomra a legfontosabb, hogy elindított egy új önismereti úton. 
A regény végéig vártam, hogy a főhős mikor éli meg a szülőséget s hogyan. De ez elmaradt, illetve nem történt meg. Bár minden életében fontos szerep jut a családjának, főleg édesanyjának. A szexualitás, mint élvezeti forrás jelenik meg az életében, és mint a megjelenített évszázadokban jellemző volt, úgy többnyire bűnként éli meg. A test "anyagiasságának", mint a húsélelem fogyasztása. Számomra ez azért meglepő, mert tulajdonképpen a szerelmi aktus az, amiből a lélek testet tud ölteni, mégis a főhős elutasítja...Ez az egyetlen pontja, ahol ellentmondást éreztem.
Viszont vannak olyan fejezetek, amelyek bonyolult szimbolikus tartalma meghaladta a értelmező képességemet, ezeket átlapoztam (A Hold temploma és A Nagy Szentély)
Fülszöveg helyett, idézetek:   
"A szavaknak nagy hibájuk, hogy mindenki mást ért alattuk. Először egyeztetni kell őket, mint a különféle órákat."
"Ne kívülről nézz önmagadra, hanem belülről nézz kifelé!"
"Aki kitartóan kérdez, az mindig feleletet kap. Az emberek ritkán várják be, míg kérdésük megtestesül, nyíllá sűrűsödik, amely surranva berepül céljuk középpontjába, és feltöri a hallgatás mágikus pecsétjét."

Úgy gondolom, hogy ez a könyv azoknak hasznos, akik már olvastak hasonló témában könyvet és foglalkoztatják is a lelkek származása, vándorlása. Nekik mindenképpen fáklya lesz a kezükben. Azt is fontosnak találom, hogy legyen valaki, akivel ezt az olvasmányélményt meg tudja beszélni, így nem válik "őrültté":)

2010. április 20., kedd

J. D. Salinger: Zabhegyező

21:03 1 Hozzászólás

Nem is tudom elmondani, milyen régóta szerettem volna elolvasni ezt a könyvet – valahogy kimaradt a középiskolai és a főiskolai olvasmányaim közül. Tényleg kár, hogy nem jutottam hozzá korábban, ugyanis nagyon klassz kis könyvről van szó!
Nekem a stílusa tetszett a legjobban. Főleg azért, mert az utóbbi időben elég sok romantikus könyvet olvastam (ill. egy-két komolyabb szépirodalmat), és valami egészen másra vágytam már. Ez meg egy vagány kamaszsrác elbeszélése kissé szleng stílusban.

A sztori röviden:
„Egy amerikai kamasz életének három napja, első személyben és ötszáz szóval elbeszélve. A történet régi: Holden Caulfield „kibukik” az intézetből félévben, nem mer hazamenni, inkább elhatározza, hogy a karácsonyi vakációt kedvére tölti, mielőbb a szülői pofonok ideje elérkezik.”

Ez a „kedvére tölti” persze azt jelenti, hogy ezalatt a három nap alatt szórja a pénzt, taxival utazik, hotelban száll meg, bárokban tölti az éjszakát (és ahol tud, szeszes italt iszik, pedig még kiskorú)… Emellett persze sok más kaland is történik vele. Külön ki kell emelnem a húgával való szoros kapcsolatát, mert ő az egyetlen, aki valamilyen szinten hatással bír bátyja zűrös életére.

Ami még tetszett még a könyvben az az, hogy részletesen leírja a srác gondolatait. Pl. zajlik egy párbeszéd, és közben teljesen máshol jár az esze és összevissza csaponganak a gondolatai.
/Sajnos a „fő kérdésre” nem kapunk választ: Mi történik a kacsákkal télen, amikor befagy a tó vize? :)))/

Szóval jó kis könyv, és tényleg sajnálom, hogy nem olvastam korábban, úgy 16-18 éves koromban. Akkor biztos másképp éltem volna át, ha benne vagyok én is a kamaszkorban és hasonló problémákkal küzdök, mint most, így „vén fejjel”, amikor is csak mosolygok Holden útkeresésén és nagy tervein.

„…Azt hittem, a zabföldeken. Mindegy, elképzelek rengeteg kis krapekot. Egy nagy tábla zabban játszanak, meg minden. Ezer meg ezer kis krapek, és senki sincs a közelben, senki felnőtt, csak én. Én meg ott állnék egy mafla nagy szikla szélén, és az volna csak a dolgom, hogy ha a kis srácok közül egy bele akar szaladni, mármint úgy értem, ha például szaladgálnak, és nem tudják, merre mennek, akkor én ott teremnék, és megfognám a srácot. Nem is csinálnék semmit, csak ezt egész nap. Én lennék a srácfogó a zabban. Tudom, ez hülyeség, de ez az egyetlen, ami igazán szívesen lennék. Tudom, hogy hülyeség.”

Jerome David Salinger (New York, 1919. január 1. – Cornish, New Hampshire, 2010. január 27.) főbb művei:
Zabhegyező (1951), Kilenc történet (1953), Franny és Zooey (1961), Magasabbra a tetőt, ácsok és Seymour: Bemutatás (1963).

(Forrás: Wikipedia)

2010. április 19., hétfő

Anne Gracie: Tudorok- A király, a királyné és a szerető

20:24 0 Hozzászólás
"Henrik nem tudta levenni a szemét Annáról; olyan tűz égett benne, hogy majd elhamvasztotta."


Nem szoktam pontozni itt a blogban a könyveket, de ha ez tenném, akkor biztos 5-ből 5-öt adnék. Nagyon tetszett!

Kb. 2 évvel ezelőtt, még a kismama blogos időszakomban áradozott az egyik blogerina a sorozatról. Addig nem is hallottam róla, bár azóta se láttam egy részét sem.
Már nem tudom, hogy a könyvről hol hallottam először, valószínűleg vagy a molyon vagy egy könyves bejegyzésénél, de elég gyorsan felkerült az elolvasandó listámra. Majd úgy alakult, hogy csere lévén a kezeim közé is került.

2 nap alatt végeztem vele, egyszerűen alig tudtam letenni.
Amint Gyerkőc lefeküdt este aludni, én már estem is neki és olvastam akár hajnalig is. ...

Nagyon szeretem a történelmi regényeket, csak az olvasásuk során azt nem szabad elfelejteni, hogy bár valós történelmi személyek is szerepelhetnek a történetben, azért mégis csak egy regény, amely történetet az író a kénye-kedve szerint alakíthat.
VIII. Henrik és a Boleyn család gondoskodott arról, hogy a nevük beivódjon a történelembe, több történelmi regény is szól róluk, épül köréjük. (pl.: Philippa Gregory: A másik Boleyn lány; Robin Maxwell: Boleyn Anna naplója; stb.)

A könyv a filmből készült, a borítón .. nos hát igen, kicsit Henrik és Boleyn Anna másképp néz ki, mint ahogy a történelem könyvek írtak róluk. ;o) Íme, ők lennének azok a történelem könyvekből:














És ők a filmből:














Bár tény és való, hogy olvasva a könyvben a rengeteg intim jelenetet, így jobban érthető.


A történet tele van árulással, szenvedéllyel, cselszövéssel, végig ébren tartja a figyelmet.
Csak hát a legvégét azért sejteni lehet. ...

VIII. Henrik 1509-ben lépett a brit trónra, és vette feleségül az elhunyt fivére feleségét, Aragóniai Katalint.
A házasságból több gyermek is született, de csak Mária maradt életben.
A király háta mögött cselszövések folynak, szeretői száma növekszik-növekszik, majd megismerkedik Boleyn Annával és szerelmes lesz belé.
Eddig akárhány regényt olvastam Annáról, mindegyikben sikerült elérni, hogy pozitívan nézzek rá, de ebben a könyvben nagyon nem volt szimpatikus.
Ugyebár Anna nem hajlandó behódolni a királynak, közli vele, hogy csak akkor lesz az övé, ha feleségül veszi. Ami azért kicsit nehézkes, mivel Aragóniai Katalin a királyné. ...

"Miközben a király két asszony közt őrlődik, birodalma a szakadék szélére kerül... Az ifjú VIII. Henrik nagy uralkodó, de még nagyobb élvhajhász: a tivornyák és a könnyű flörtök egymást érik a nyüzsgő királyi udvarban. A csillogó felszín alatt azonban vérre menő harc folyik a hatalomért és a vagyonért. A nemes lordok egyike saját leánygyermekét, Boleyn Annát használja fel az előremenetele érdekében. Aragóniai Katalintól hiába remél fiú utódot Henrik, így végül nem az európai háborúknak, hanem egy varázsos női szempárnak esik áldozatul. Mi mindent dob sutba a tehetséges, okos uralkodó az igaz szerelemért - józanságot, hitet, vallást, vagy akár egy országot? Az intrikákkal átszőtt, erotikus és humoros regény a sikeres Tudorok filmsorozat első évadának könyvváltozata. Románcok, cselszövések, négyszemközt elsuttogott szavak, uralkodók és méregkeverők, talpnyalók és lázadók, álszent papok és hithű nemesek; ez a Tudorok világa."


Anne Gracie díjnyertes történelmi regény-szerző.
A könyv, The Tudors- The King, the Queen and the Mistress címmel 2007-ben jelent meg, itthon 2008-ban.
Hivatalos oldala: www.annegracie.com

A regény folytatását Elizabeth Massie írta meg. Tudorok 2.- Végzetes játszma címmel jelent meg itthon.

2010. április 17., szombat

Michelle Richmond: Úgysem ismered

19:53 2 Hozzászólás
"Az ember önkényesen választja ki azt a megélt mozzanatot, ahonnan vagy visszatekint, vagy előrenéz."


Egy könyves blogban láttam meg a könyv borítóját. Olyan volt, mintha egy nagyon régi fényképet néztem volna, titokzatos és baljóslatú.
Aztán elolvastam a tartalmat: bűnügy, szerelem, családi tragédia, veszteség, árulás, titok. Más se kellett, és fel is került a "Szeretném majd elolvasni" polcomra. Aztán végülis teljesen váratlanul, a tervezettnél korábban botlottam bele a könyvbe.

Elég gyorsan végeztem vele, izgalmas, lebilincselő volt, igazán olvasmányos.
Igaz, úgy gondoltam, hogy a Lila megölésének köze lesz a matematikai rejtvényhez, de különösebben nem szomorkodtam, hogy nem így lett, tán számomra ez így még jobb is. ;o) Ugyanis minden egyes sort, ami a matematikai elméletekről szólt, nem tudtam felfogni, csak olvastam-olvastam, de érteni nem értettem. Tisztára olyan érzésem volt, mint mikor anno a gimiben kint álltam a táblánál, szépen fel volt pingálva az egyenlet, Na akkor hajrá Niki!, én meg csak néztem-néztem, és fogalmam se volt, hogyan is tovább.

A történet lényege, hogy az 1980-as évek végén megölnek egy fiatal, matekzseni lányt, Lilát.
Később a húgának az egyik tanára könyvet ír a gyilkosságról. A nagy probléma itt többek között az is, hogy bár a rendőri vizsgálat során nem találták meg a tettest, a férfi a könyvében megnevezi, hogy ki volt a gyilkos, ezt pedig az emberek elfogadják, megbélyegezve ezzel a bűnbakot.
20 évvel később Ellie nyomozni kezd az ügyben, így szép lassan feltárul előttünk Lilla múltja, szerelme, a matematikai elmélet aminek a megoldásán dolgozott ... és a halála.

"Ellie nővérét, Lilát, a matematikazseni diáklányt húsz évvel ezelőtt rejtélyes körülmények között meggyilkolták. Hogy miért és ki volt a gyilkos, igazából sosem derült ki. Ellie a távoli Nicaraguában találkozik Peterrel, Lila egykori matematikaprofesszorával, aki egy jegyzetfüzetet ad oda Ellie-nek. A füzet Liláé volt, benne egy azóta is megoldatlan, százéves matematikai rejtvény és megannyi titok, amelyeket a visszahúzódó Lila senkivel sem osztott meg. Ahogy Ellie próbálja felgöngyölni a gyilkosság hátterét és megérteni a nővérét, saját életével is szembesül. A köd éve szerzőjének új regénye egyfelől lebilincselő bűnügyi történet, másfelől pszichológiai regény, amely szerelemről, családi tragédiáról, veszteségről és árulásról szól, s a lélek legbensőbb és mélyen elásott titkait fürkészi."


Michelle Richmond amerikai írónő.
A köd éve c. előző regénye 2007-ben elnyerte az Év könyve díjat, több nyelven jelent meg, hamarosan filmet forgatnak belőle.
No one you know c.-mel 2008-ban jelent meg ez a könyv, itthon 2009-ben.

2010. április 15., csütörtök

Raana Raas: Csodaidők 1.

8:37 0 Hozzászólás
"Életet adtak nekünk, de jövőt nem voltak képesek adni."


Nagyon bajban vagyok ezzel a könyvvel.
Tisztelettel vegyes félelemmel és kíváncsisággal estem neki, látva a molyon a 4-5 csillagokat.

Mielőtt neki szoktam esni egy eddig ismeretlen író könyvének, egy kicsit utána nézek neki. Kíváncsi vagyok a fényképére (mégis ki írta) és néhány információról róla. Így jól meg is döbbentem, amikor kiderült, hogy Raana Raas írói álnév, Görgey Etelka a sorozat írónője. (Hurrá! Hazai!)

Azt azért előre leszögezném, hogy tőlem a jövőben és az űrben játszódó történetek mindig messze álltak, valahogy nehezen felfoghatóak és megemészthetőek. (Mint anno a gimiben a fizika meg a kémia.) Tán azért is annyira nem nyerte el a tetszésemet.
Jól van felépítve; a világképe szépen kidolgozott; rendesen szájba rág mindent, amit a törvényekről, szokásokról tudni kell; a szereplőket is érezni lehet (ha már több könyvnél is megjegyeztem, hogy hideg, nem jönnek át az érzelmek), és látni a mögötte húzódó sok munkát.
De nekem annyira még sem.
Ennek ellenére kíváncsi vagyok a második részre. ...

Próbáltam röviden összefoglalni a történetet, de bevallom, napokig tettem hozzá 1-1 sort, majd töröltem 4-et, de egyszerűen nem tudtam kellőképpen megfogalmazni, tán, mert tényleg távol áll tőlem a scifi.
Na de azért valamit róla:

A történet a 3900-as években kezdődik. Egyfajta családregény, a Raas család 3 szereplőjén keresztül mutatja be a jövőbeni életet. (Felvetődik bennem a kérdés, hogy Raana Raas, a történet elmesélője és "írója" lenne az egyik szereplő, Yaan felesége, vagy a későbbiek során fog kiderülni, hogy mi köze is van a családhoz?)
Ebben a korban nem csak a Földön élnek emberek, hanem más bolygókon is.
Mindenki együtt él, nagynéni-unokatestvér-harmad rokon és így tovább, merev szabályok szerint.
Minden család egyfajta kiskirályság, ahol van a vezető, ő irányítja a családod, a család dönti el ki kit vesz feleségül/ki kihez megy hozzá, stb. Ha valaki nem tartja vagy nem akarja betartani a szabályaikat, akkor kikerül a családból a külsősök közé.
A külsősök "harcolnak" a merev szabályok ellen.
Ami meg a 3 szereplőt illeti, a szemükön keresztül megtapasztalhatunk mindent. Milyen egy híres, befolyásos, gazdag család tagjának lenni; külsősnek; vezetőnek.
Persze ott vannak a családon belüli konfliktusok, harcok, és szép lassan összefutnak a szálak.

"A Csodaidők világa különös, futurisztikus, gazdag fantáziával megalkotott világ. Sem rosszabb, sem jobb, mint a miénk, csak éppen más. Amikor azonban átlépsz ebbe a világba, ahol már több bolygón él az emberiség, mégsem csak álmélkodni fogsz, sok mindent ismerősnek is találsz. Mi még ugyan nem utazunk naprendszerek között, nem lépdelünk narancsszín gyepen vörös levelű fák árnyékában, nem ismerjük a háromdimenziós sakkot vagy a holokapcsolat döbbenetes lehetőségeit, de jól értjük az árvaházban növekvő Judy vágyait, a zsarnoki apa ellen lázadó Yaan indulatát, s Giin, a tekintélyes közösségi és szellemi vezető vívódásait. És ismerősök a családi erőterek is, ismerős a hagyományőrzés fészekmelege, a fiatalok forrófejűsége, a nagypolitika boszorkánykonyhája – vagy éppen a terrorizmus. A Csodaidők nagyregény; egy családé is, egy világé is. Észrevétlenül ragad magával ez a világ sodró erejű cselekményével, fantasztikus lüktetésével."

Görgey Etelka (1974.) műfordító, teológus, hebraista, református lelkész.
Csodaidők c. regény-tetralógiájának első kötete Az ogfák vöröse címmel 2006-ban, a második kötet, a Kiszakadtak 2008-ban jelent meg az Animus Kiadó gondozásában, a harmadik kötet, az Árulás 2009-ben, a Shremeya Kft. kiadásában.
forrás: wikipédia

Hivatalos oldal:
http://csodaidok.hu

2010. április 14., szerda

Lázár Ervin: A fehér tigris

21:24 0 Hozzászólás

Lázár Ervinnek ez az egyetlen regénye (1971). Felnőttmese – írják róla.
Valóban meseszerűen indul: Makos Gáborhoz, a főszereplőhöz a kávéházban hozzászegődik egy különös fehér tigris, akitől aztán nem tud megszabadulni. Eleinte félnek tőlük az emberek, veszélyesnek nyilvánítják őket, így a férfi ki sem teheti a lábát a lakásából, még rácsot is szerelnek köréjük. Később aztán vidékre költöztetik őket egy erdészházba… és a képtelen történet újabb és újabb fordulatokkal folytatódik tovább. Természetesen feltűnik a szerelem is Szolga Erzsébet személyében, aki eleinte mindenben kitart férje mellett.


A regény azonban nem csupán egy mese, ennél jóval több a mondanivalója: elgondolkodtat, és erkölcsi húrokat feszeget. Mit kezd az ember a hirtelen ölébe hulló különös adottsággal? Felhasználhatja mások ellen a hatalmát? De mire használja fel? Addig jó, amíg csupán igazságosztásra, mint ahogyan ezt Makos Gábor is tette a gonosz Főnök ellen. Ám mi van ha átbillen a ló túlsó oldalára, és zsarnoki módon, embereket sárba tiporva, erőszak árán próbálja megszerezni, amit szeretne?

Sok kérdést feszeget tehát a regény, amin érdemes elgondolkodni. Mert amilyen képtelenül-vidáman indul, annyira elkomorodik (eldurvul) a végére. A történet nekem összességében tetszett, csak kissé szomorkás lettem utána…

Kedvcsinálóként egy kis részlet az első fejezetből:
„Makos Gábor észrevette, hogy a hangulat ellene fordul, hisztérikus arcok meredtek rá, mintha ő tehetne a tigrisről. Igaz, úgy viselkedett, mintha legalábbis a kutyája lenne. Makos Gábor azonban sohasem látta ezt a tigrist, nem is hallott soha albínó tigrisről. Bár ez a tigris fehér szőrzete ellenére sem látszott albínónak, volt a színében valami élénk és fénylő, ami idegen az albínók matt, egészségtelen fehérségétől.
A tér elnéptelenedett, fegyveres, egyenruhás férfiak tűntek fel az ablakok négyszögeiben - látszott, a tigris híre már a hatóságokhoz is eljutott.
Óvatosan nyílt a szállodát és a kávéházat összekötő, faburkolatba rejtett, tömör ajtó. A résben az üzletvezető jelent meg, egy darabig hátra-hátrafordulva magyarázott valamit, aztán erőteljes, az izgalomtól kicsit reszelős hangon így szólt:
- Kérem, vigye innen a tigrist!
Ez volt a tigris belépése óta az első határozott hang.
Makos Gábor szerencsétlen arccal vonogatta a vállát, két nyitott tenyerét maga elé emelte, jelezvén, hogy a tigrishez semmi köze.
- Önnel jött be - harsogta az üzletvezető, a tehetetlen mozdulatoktól bátorságra kapva.
- Nem az enyém!
A tigris meg sem moccant, a szemét sem nyitotta ki a beszélgetés alatt. Az üzletvezető szélesebbre nyitotta az ajtót, néhány centimétert előrelépett.”


Ajánlom mindenkinek, aki nem csupán a meseírói oldaláról szeretné megismerni Lázár Ervint!
Lázár Ervin szintén felnőtteknek íródott „Hét szeretőm” című novelláskötetéről meg ebben a korábbi bejegyzésemben olvashattok.

2010. április 13., kedd

Charlaine Harris: Inni és élni hagyni

16:12 0 Hozzászólás
"Már évek óta vártam a vámpírra, amikor belépett a bárba.
Azóta reméltem, hogy elvetődik majd egy Bon Tempsba is, amióta a vámpírok két évvel ezelőtt előbújtak a koporsóikból."


Azt hittem, ha egy könyv olyan sok részt él meg, mint a True Blood sorozat, akkor biztos jó lehet.
Hát, most mégis csalódtam egy picit, ugyanis nem mondhatnám, hogy annyira elnyerte volna a tetszésemet.
A hátoldalán levő "Kapaszkodj Edward és Bella, itt jön Sookie Stackhause!" meg enyhén szólva is túlzás. A Twilight-nak nem kell kapaszkodnia ehhez képest.

Izgalomra, romantikára számítottam, amolyan emberes-vámpíros stílusban.
Egy-két jelenetet leszámítva egyiket se kaptam meg.
Sőt, néhol teljesen rideg volt. Már megint nem jöttek át nekem az érzelmek.

Úgy voltam vele, hogy a második részre már kíváncsi sem vagyok, de aztán az utolsó pár oldalnál felcsillant egy kis reménysugár bennem, hátha az Élőhalottak Dallasban jobb lesz.

A történet lényege, hogy Sookie hallja mások gondolatait. 25 éves, a nagymamájával él, soha nem volt senkije, néhányan bolondnak tartják. Egy bárban dolgozik pincérnőként.
Aztán egy nap megjelenik Bill a vámpír, akinek nem hallja a gondolatait és persze összejönnek.
(Teljesen normális dolog a történetben, hogy a vámpírok léteznek.)
Aztán szép sorban gyilkosságok következnek be a városban. Végül Sookie élete is veszélybe kerül. ...

"Sookie Stackhouse pincérnő a louisianai Bon Tempsben. Csinos, de csendes lány, aki nem jár el szórakozni. Oka van rá. Sookie ugyanis olvas mások gondolataiban. Bill magas, sötét hajú, jóképű srác - és a lány egy árva szót sem hall a gondolataiból. Tehát pontosan az a fajta pasi, akire egész életében várt... Azonban Bill szörnyű titkot rejteget; ő ugyanis vámpír.Váratlanul Sookie egyik kolléganőjét megölik, nem is akárhogyan - miközben megátalkodott vámpírok csoportja veszi üldözőbe Billt. Az idegeneknek tervei vannak Sookie-val, a kérdés csupán az, ki tudja jobban és gyorsabban kihasználni emberfeletti képességeit."


Charlaine Harris (1951.) több könyvsorozat írónője.
A Sookie Stackhouse széria első kötete Dead until Dark címmel 2001-ben jelent meg, magyarul 2009-en.
A sorozat 11. része idén májusban fog megjelenni Dead in the Family címmel.
Az HBO-n True Blood címmel fut a sorozat.

2010. április 11., vasárnap

Rácz Zsuzsa: Állítsátok meg Terézanyut!

18:36 0 Hozzászólás
"Megfogtam a kezét- egy csirkeláb volt egyébként-, és hirtelen dzsúdófogással a hátára dobtam, majd rátérdeltem a hasára. Könyörgött hogy engedjem el, megkapom az állást, de én a szemébe nevettem, és közöltem, hogy nem kell az állás, csak a fikuszt akarom és az autós falinaptárt."


Anno a gimiből kikerülve, évekig élt bennem az a kép a mai magyar írókról, hogy fityiszt se érnek Jókaihoz és társaihoz képest, így csak egy pillantást vetettem az ilyen könyvekre és már álltam is tovább.
Aztán persze eljött az ideje, kíváncsiságom győzött és kezembe került az első mai magyar irodalom egy darabja. Jó választás volt, a "szerencsés" a mai napig az egyik kedvencem. Vámos Miklós Apák könyvéről van szó. ;o)

Az Állítsátok meg Terézanyut! c. könyvvel is már évek óta szemezek a könyvtárban, nem egyszer levettem polcról, Aha, szép vagy!, de mindig vissza is került. Valahogy nem húzott a szívem felé.
Aztán egy molyos cserének köszönhetően fent akadt a hálómon és neki is estem.

Unalmasnak találtam az elejét, nem akart beindulni. Tágra nyílt szemekkel olvastam a kritikákat róla, majd bepisiltem a nevetéstől; reszkess B. Jones; stb. és értetlenkedve néztem magam elé, hogy velem van a baj, de semmi vicceset nem találok benne?, B. Jones meg ezerszer jobb.
Aztán egyik pillanatról a másikra felpörgött.
Könnyesre röhögtem magamat, de szó szerint, magamban nyugtáztam, hogy íme a hazai B. Jones. Mert azért mégis csak más, amikor olyan poénokat, olyan megjegyzéseket olvasol, amik egy külföldinek másképp jönnének le.
Aztán újra zuhanás következett.
Reménykedtem egy romantikus befejezésben, kékikata megtalálja az igazit, stb., de nem így lett. ... Végülis az élet sem mindig úgy alakul, ahogy kéne. ;o) ...

A mi kis Bridget Jones-unk, bár nem küszködik 15 kg felesleggel, sőt, tizenéves fiúk a lábaiért a poklot megjárnák, de Kéki Kata, nem találja az igazit.
Az öccsével és annak a barátnőjével él egy lakásban a 8. ker.ben, munkája nincs, a férfiak szívesebben öntik ki neki a lelküket, mint bújnak vele ágyba, vagy terveznek komolyabban.
Kata hősiesen harcol a Terézanyus, mentsük meg a férfiakat jellemével, közben telik az idő és hipp-hopp eltelik kb. fél év, amit a könyv bemutat.

"Marcsi azt állítja, hogy nem szabad megrémülnöm, ha egy pasi nem kéri meg a kezemet az első randin, hanem hosszan találkozgatni akar velem. Pirkóviki évek óta kitartóan állítja, hogy első randin soha nem szabad lefeküdni vele. Lujzi nem állít semmit, ő épp válik, mert érik bizonyos hatások. Cyberbarát, a felelős édesapa, gyárigazgató és guru azt állítja, legalább három hónapig meg kell tartóztatnom magam a komoly férfitól. Abban azonban mindannyian egyetértenek, hogy várnom kell, mert az Igazit azonnal fel fogom ismerni. Mégis MIRŐL? És meddig várjak? Hányat kell aludnom odáig, egyedül? Mi van, ha itt ragadok végleg a nyolckerület kisszobában macinaciban, szemüvegben, állás és pasi nélkül, harmincévesen? Miki, az öcsém és lakótársam csak röhög rajtam, ha siránkozom neki a konyhasztalnál sörök mellett, de hát könnyű neki, nincs még huszonöt, hosszú, szőke csaja van és menő állása." Közel másfél éves elszánt állás- és pasikeresés hiteles történetét tartod a kezedben. Szokásos péntek esti portyáin főhősnőnk, Kéki Kata hol Zöldmezőszárnya Királyfival, hol a gyönyörű Perzsa herceggel, hol Daviddel a Csokoládészeművel és még sok-sok más Micimacsóval fut össze. A fennmaradó időben biznisztündérnek öltözve már-már hivatásszerűen állásinterjúkra jár a Henteshez, a Hajóskapitányhoz, a Vajákos fejvadászhoz, és kis híján kiállítási tárgy is lesz belőle az emberi erőforrás-kiállításon. Mikor végre kommunikációra kezdi oktatni az országút királyait (kamionsofőröket), összefut egy igazi fatehénnel (a női féltékenység legújabbkori szimbólumával), aki a szappanoperák főgonoszait megszégyenítő találékonysággal tesz keresztbe neki, ahol csak tud... Ráadásul Katának ez még nem elég: Teréz anya módjára kényszeresen meg is akar menteni minden útjába kerülő, elsősorban férfit... Lehet rajta nevetni, és kicsit sírni is, és kölcsön lehet adni a Pasinak, aki Fontos. Persze ha meg Pasi vagy, meg lehet vele lepni a Nőt. Egy igazi történet, egy igazi lánytól, aki az Igazit keresi, mindig, mindenhol, mindenkiben. És meg is találja. (Mindenkiben.)


Rácz Zsuzsa (1972.) író, újságíró.
Első könyve Kábítószeretet címmel 1998-ban jelent meg.
Az Állítsátok meg Terézanyut! 2002-en jelent meg. A Nagy Könyv játékban a 60. helyen végezte. 2004-ben film is készül belőle.
2009-ben megjelent a folytatása, Nesze Neked, Terézanyu! címmel.
forrás: wikipédia

2010. április 9., péntek

Schobert Norbert: Az utolsó titok

7:31 0 Hozzászólás
"Ez a könyv Norbi utolsó és legütősebb fogyókúrás könyve, amely erős szókimondással motivál a lelki tartás irányába. Sokat foglalkozik a gyerekkori elhízás elleni megoldásokkal és vadonatúj Update kódrendszert állít fel. Méltó befejezése egy fantasztikus sikersorozatnak." (A kiadó)


Kapott már hideget-meleget a könyv írója, az Update módszeréért, én viszont úgy gondolom, hogy a mögötte felsorakozó több száz lefogyott ember, azért valamit mutat a módszer sikerességéről.

A legerősebb fogyáskód alcímmel jelent meg.
A felépítése hasonló az előző 2 kötetéhez.
Bemutat pár emberkét, akik a módszernek köszönhetően fogytak le, persze kín és szenvedés nélkül ;o), de kitartóan.
Aztán folytatja a meggyőzéssel, a sokkolással, a szem felnyitásával, ki hogy akarja nevezni. Szerintem nagyon jól csinálja. Olvasod, bólogatsz, igazad van, ez így nem mehet tovább, teljesen fel vagy turbózva, most megcsinálom! Aztán remélhetőleg ez a lendület kitart holnapig is, ha szükséged van rá. Lehet, hogy nekem minden nap ezzel kéne kelnem, meg feküdnöm. ;o)
Majd a módszer kifejtése.
Itt van egy kis újdonság. Eddig volt ugyebár az Update 1 (egész nap ehető/iható), Update 2 (eddig du. 3-ig voltak fogyaszthatóak, ebben a könyvben du. 2-ig), Update 3 (csak reggel), és bejött az Update 4 (amolyan tiltó lista). Ahogy észrevettem néhány étel át lett kódolva. Mint pl. a virsli. Eddig 1-es volt, most 2-es lett. Nyilván az átkódolással lesz a fogyáskód a legerősebb. Ettől függetlenül nem csak zöldségek szerepelnek az 1-es kódúaknál. :o)
Aztán jön egy újabb adag lelkizés, statisztika, felhívja a szülők felelősségét a gyermekek túlsúlyosságával kapcsolatban, majd ír A nagy fogyás showról is.

Összességében nekem tetszett a könyv, mint ahogy a többi is.

Életöröm? Zabaöröm?
Nyak? Toka?
Karakteres arcvonások?
Öregítő malacfej?
Feszes bőr, vagy begombásodott hájhurka?
Lépések? Totyogás?
Szárnyalás? Puffadás?
Tartalmas élet? Hájhalál?
Tudod: demokrácia van. A választás joga a tiéd.
De boldogságot egyedül, sőt, ha kell, magadat meggyőzve - vagy legyőzve - kell megtalálnod. Csak utána tudsz rajta osztozni másokkal.
Olvass el - ha nem akarod elfecsérelni az életed önbecsapással.
"Azoknak, akik fogyni akarnak, de gyengék véghez vinni, valamint azoknak, akik visszahíznak."
Norbi

2010. április 8., csütörtök

Szy Katalin: Hullámkeltő

20:55 0 Hozzászólás

Egy kedves barátom ajánlotta nekem ezt a nemrégiben megjelent könyvecskét. Rögtön utánanéztem az interneten.
„Szy Katalin vagyok, klinikai szakpszichológus, onkológiai betegek pszichés támogatásával foglalkozom. Szakterületem az orvosok, egészségügyi dolgozók kiégésének megelőzése, kezelése.”
– olvastam az ajánlóban.

Egy klinikai szakpszichológus, aki novellákat ír? Ez egyből felkeltette az érdeklődésem.

Bevallom, kicsit tartottam tőle, hogy túl lehangoló lesz a könyv, mivel olyan betegekről szól, akik már kapcsolatba kerültek a halállal. Ám ezekből a kis novellákból, hiába épp egy szomorú történetet mesél, mind kedvesség és szeretet árad. A „Buborék” című novella meg a maga humorával egyszerűen csúcs! Elgondolkodtatóbbak a „Sötétség” és „Az orvos orvosa” írások, ezek is nagy hatással voltak rám.

„Számomra az írás a terápiák során felgyülemlett tapasztalataim kifejezése, feszültségeim szelepe, öngyógyítás, a lelki egyensúlyom megőrzésének útja, titka. Örömöt találok ebben és remélem Önök is, akik elolvassák novelláimat, amelyekben keveredik a valóság és a fantáziám, az életem, a munkám, a vágyam, a szükségletem, a múltam, a jelenem és a jövőm.” – írja Szy Katalin.

Nekem az tetszett legjobban a könyvben, hogy rávilágított arra, hogy a „klinikai szakpszichológus is ember”, akinek ugyanúgy megvannak a mindennapjai, aki ugyanúgy kirúzsozza a száját munka után, mikor vacsorázni megy a férjével, és aki munkája során néha bizony „telefonos segítségre” szorul :)
Amit viszont sajnáltam a könyvben, hogy túl rövid (csupán 75 oldal)… (Úgyhogy szívesen olvasom a további történeteket is!)

Végezetül néhány szót ejtenék a borítóról. Nagyon találó a kép, amely igazándiból Pető Tamás festőművész „Ikrek” című alkotása. Az eredeti olajfestmény igencsak méretes: 120x160 cm! A festőművész honlapja, ahol hasonló témájú festményekkel találkozhatunk: www.tompeto.hu

James Redfield: A mennyei prófécia

20:19 0 Hozzászólás
Márti ajánlotta a figyelmembe ezt a könyvet. Sokat mesélt róla, nagy hatással volt rá. Sőt nem is csak ajánlotta, mikor utoljára náluk jártunk kezembe is adta a kötetet. :-) Nagyon kíváncsivá tett, mi lehet ennyire meghatározó számára, és így rögtön neki is tudtam kezdeni.

Gyorsan, könnyedén befaltam, leginkább rövid utazások alatt, itt-ott várakozva. Azt vettem észre így volt (lehetett) érdemes olvasni, ejtőzve egyes részeken/felismeréseken.
Véletlenül pont annyi idő szünetet tartva a részek között, mint amennyi adódott más elfoglaltságaim miatt. Olyan típusú könyv A mennyei prófécia, amit valóban érdemes kijegyzetelni, átgondolni, összegezni, még akkor is ha maga a sima elolvasás is mindenképpen hagy nyomokat bennünk.

Egy másik tapasztalatom a könyv okán, hogy akikkel eddig beszélgettem róla, mind más-mást emelt ki, más nyomot hagyott bennük. Vélhetően, kinek milyen feladata van most az életében, arra biztosan kap egy-két aktuális mondatot. Azt gondolom mindenkinek mást jelenthet, és minden egyes újraolvasáskor mást jelenthet számunkra, ép az aktuális bennünk forgó, választ kereső kérdések függvényében. Egy bizonyos átöleli az életünk egészét, a kifejtegetett gondolatok pedig számos további gondolatot ébresztenek éltre.


A történet egyszerre kalandregény (annak azért magában kevés lenne, inkább kalandpéldázat a elismerésekre avatáshoz) és egy rövidke használati kisokos a spirituális fejlődéshez, az univerzális energia használatához. Fontos, a maga módján egy nézőpont szerint közel pontos leírást tartalmaz az emberi kapcsolatok egymást lemerítő jelenségéről. (energiavámpír) Ranschburg Jenő ezt hívja játszmáknak, Redfield személyes drámának nevezi. Egybe esik az anya és az apa személyes történetének, meséjének a gyermekben ötvözött új kombinációja is egy máshol már olvasott elmélettel, amely szerint a gyerek a két szülő genetikai családvonalának úgynevezett kereszteződésében a családok genetikáján túl, a karmáját is hordja. Igaz abban a másik tanulmányban nem kifejezetten a következő generációs szülők feladatát hanem a két vonalon akár nagyszülőtől, dédszülőtől vagy távolabbi őstől is jelenhetett meg családi végleges karmaoldó feladat.

Az energia leírása nagyon szép, képekben gazdag. Működtetéséről, viselkedéséről nem egészen ad pontos leírást, de a megjelenítése ezért gazdagon kárpótol.Valójában ez tetszett a legjobban.
Összességében a történet nagy vonalakban annyi, főhősünk utazása során titkos kézirat után kutatva 9 felismeréssel lesz gazdagabb, mely felismerések megváltoztatják az életét. Fontos, hogy a felismeréseket nem elméletben kapja meg, hanem már maguk a próbák a felismerésekhez juttatják közel a gyakorlatban. Minden esetben átéli a tudást, így mélyül és lesz lényege teljesen az övé. Majd el is olvashatja. A felismeréshez emberek, beszélgetések, találkozások segítik hozzá, ezzel kihangsúlyozva a spirituális fejlődések az emberi kapcsolatokon át vezetnek technológiailag és nagyon helyesen nem földi életcélokat kell elérni, kipipálni. A történet alakulásában jelentős szerepe van a véletlennek, a véletlen bevállalásának (a hős csak úgy válhat hőssé, ha nekivág az ismeretlennek, miután figyel, és észleli a kínálkozó lehetőséget, amit a véletlenek feldobnak számára) majd tudását maga is megosztja másokkal. A figyelemhez, a véletlenekhez megfelelő, feltöltött állapotban kell lennie. Közben megtanulja további felismerések során, hogyan kell bánni saját és mások energiájával, hogyan tud olyan mentális, szellemi, testi erőnlétre szert tenni az univerzális energiával töltekezve, hogy személyisége nyitottá váljon a véletlenekre, az univerzum jeleire, a mindenség magasabb szintű működésének logikai hálója láthatóvá váljon számára. Leírást kapunk egy érzékenyebb, finomabb, más dimenzióban "nyílt" valóságrétegről, amihez edzeni kell érzékeinket. Ez a könyv mindenképpen fontos állomása lehet egy új, lehetséges világnézet felállításának. Új kapukat nyit. Kicsit "amcsisan" egyszerű itt-ott, nem egy körömrágóan izgalmas kalandregény, se nem irodalmi műremek, de izgalmas és olvasmányos. Aki érdekelté válik a témában és elérik ezek a gondolatok, úgyis tovább tud lépni, lesz mit olvasnia, pontosítania, megélnie később. Segítsék úját a véletlenek! :-)

Ezek a gondolatok fogtak meg első blikkre:


"Ha az ember össze tud kapcsolódni, és elég energiát képes összegyűjteni, akkor a véletlenek következetesen a kezére játszanak."

"Élvezni kell. Az ízlelés a kapu. Az ízeket meg kell becsülni."


"Megtalálhatjuk életünk magasabb rendű értelmét: azt a spirituális okot, amely miatt abba a bizonyos családba születtünk. Elkezdhetjük tisztázni, kik is vagyunk voltaképpen."

"A múlt tisztázása az a folyamat, amely során tudatosodik bennünk a gyermekkorból magunkkal hozott manipulációs technikánk. Ha sikerül meghaladnunk ezt a szokást, megtaláljuk magasabb rendű önmagunkat, következő evolúciós identitásunkat."

"Az emberek meghatározott történelmi környezetbe születnek, és találnak egy célt, amelyek szolgálatába állnak. Majd egyesülnek egy másik emberrel, aki szintén talál valamilyen célt magának. Ebből az egyesülésből gyermekek születnek, akik kettejük eltérő álláspontját szintézis útján békítik össze, s ebben a véletlenek segítik őket."

"Ha jó a kérdés, mindig megérkezik a válasz."

Follow Us @soratemplates